O NAS

Stworzyłyśmy klub Sukienka w grudniu 2006. Jesteśmy grupą nieformalną. Spotykamy się w każdy drugi wtorek miesiąca w ulubionej kawiarni przy kawie, czy herbacie (koszt około 20,- Zł/osobę). Nie my pierwsze odkrywamy, że temat Kobieta jest bardzo ważny zarówno dla niej samej jak i pozostałych członków społeczności ludzkiej. Tu nie chodzi o ruch społeczny zwany Feminizm, ale o zrozumienie, dlaczego jesteśmy takie wrażliwe, czy jesteśmy piękne, skąd w nas tyle emocji, dlaczego tak łatwo można nas zranić, dlaczego jesteśmy naiwne, ale też, dlaczego jesteśmy twarde jak stal. Choć każda z nas jest inna, to przecież są pewne podobieństwa. Celem najważniejszym naszych spotkań jest poznanie piękna swojego wnętrza, a to z kolei da nam wiarę w siebie, która pozwoli nam godnie żyć i pracować. Te spotkania to powrót do spotkań przy studni, do wspólnie przygotowywanych posiłków, do wspólnego darcia pierza.

Formuła spotkań tematycznych jest bardzo prosta. Jest osoba prowadząca, której zadaniem jest ogólne wprowadzanie w temat poprzez wstęp zachęcający do wypowiedzi oraz encyklopedyczne czy historyczne przybliżenie danego zagadnienia. Do spotkań przygotowujemy się indywidualnie, szukając najczęściej w internecie podpowiedzi, jak również na piśmie (minimum jedną stronę) odkrywamy swoje przemyślenia. Nie jest łatwo po wielu latach, gdy nikt nie wymusza na nas, tak jak kiedyś w szkole, wypracowań, usiąść i przedstawić na piśmie to, co się czuje. Ponadto wielką trudność przysparza przeczytanie swojego tekstu przed grupą osób, której często się jeszcze nie zna.
Z pewną dozą nieśmiałości podchodzimy do każdego nowego tematu. Sam fakt jednak, że myślimy o tym, o czym chcemy napisać powoduje wyzwolenie się naszych myśli na wolność. Często każda z nas inaczej rozumie kwintesencję tematu, ale nie jest istotnym abyśmy miały równe spojrzenie na daną sprawę. Wręcz wskazana jest różnorodność wypowiedzi. Najważniejsze jest móc się wypowiedzieć i być wysłuchaną. Niektóre z nas piszą swoje teksty w ostatniej chwili, inne mają głęboko przemyślane, jaka będzie cała treść znacznie wcześniej. Ale każda z nas wybiera sobie metodę pracy samodzielnie. To, co robimy bez wątpienia wpływa na nasz indywidualny rozwój.

Opracowałyśmy Harmonogram spotkań, który przedstawiamy w zakładce Tematy spotkań. Każdy temat zawiera podpowiedzi jak przygotować się do spotkania, ale często uczestniczki sedno danego tematu widzą jeszcze inaczej, niż wynika to z tematów pomocniczych.
Staramy się po każdym spotkaniu wyciągać wnioski i spostrzeżenia, które każdorazowo będziemy umieszczać w zakładce Wnioski.
Zachęcamy do lektur, które lubimy czytać, a które opisujemy w zakładce Książki.
Jeśli chcesz się z nami spotkać, to polecamy nasz Blog, w którym możesz skomentować to co robimy, i gdzie możesz podzielić się swoimi refleksjami i pomysłami dołączając do naszej listy dyskusyjnej. Ponadto w Archiwum – Relacje ze spotkań będziemy umieszczać wybrane fragmenty naszych tekstów. Serdecznie zapraszamy do współpracy.
Nasza strona internetowa ma służyć przykładem, jak można organizować grupę kobiecą, w której oprócz przyjemnego spędzania czasu można indywidualnie i grupowo się rozwijać.

Notki biograficzne

Aleksandra

Mężatka, jedno dziecko (syn). Ukończyła studia humanistyczne. Pracuje w wyuczonym zawodzie jako archiwistka. Interesuje się teatrem, kinem i dobrą książką. Jej marzeniem były podróże zagraniczne, które od pewnego czasu może realizować. Dom i ogród to jej kolejne pasje. Jest entuzjastką starych mebli, których kilka posiada.

 

Barbara

Po 45 latach pracy zawodowej w rachunkowości przeszła na emeryturę. Jest wdową, ma troje dzieci (dwóch synów i córkę). Mieszka sama. Lubi czytać książki i rozwiązywać krzyżówki. Uwielbia robótki ręczne. Od czasu do czasu opiekuje się wnukami. Najbardziej pociągają ją wycieczki krajowe, a także zagraniczne. W każdej chwili jest gotowa do kolejnego wyjazdu.

 

Beata

Mężatka, dwoje dzieci (córka i syn). Posiada wykształcenie ekonomiczne. Od kilkunastu lat prowadzi własną działalność gospodarczą. Wolny czas poświęca najchętniej dobrej książce, często chodzi do teatru, opery i filharmonii. Od kilku lat zafascynowana jest chińską gimnastyką Tai Chi. Lubi spacery ze swoim pieskiem, wesołym foksterierkiem Foksiem. Jest domatorką. Fascynuje się naturą. Chętnie zwiedza stare dworki i kościółki.

 

Bogda

Mężatka, jedno dziecko (syn). Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Ma za sobą 28 lat pracy, głównie w rachunkowości. Marzyła, żeby tańczyć flamenco i teraz jest uczestniczką kursu w szkole tańca La Tormenta. Lubi zwierzęta, zwłaszcza psy, ma dwie suki, mieszańce wilczurów. Jest domatorką, choć nie stroni od podróży krajoznawczych. Od czasu, kiedy nie pracuje zawodowo, odkrywa swoje nowe możliwości. Uważa, że w każdym człowieku jest coś godnego uwagi, a w kobiecie w szczególności. Założyła i prowadzi od 2006 roku nieformalny Klub Kobiet “Sukienka”.

 

Mira

Urodziła się pierwszego dnia wiosny w roku 1956. Od początku jej życie było związane z Poznaniem i tak pewnie już pozostanie. Ukończyła Akademię Rolniczą. Pracowała w Katedrze Koncentratów Spożywczych w Poznaniu. Po urodzeniu pierwszego dziecka zrezygnowała z pracy. Ma trójkę dzieci, dwóch synów i córkę. Bez reszty poświęciła się rodzinie. Znawczyni roślin, zwłaszcza ogrodowych. Jest domatorką i szuka wyciszenia. Od niedawna posiada psa yorka.

 

Ola

Urodziła się w latach pięćdziesiątych. Ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku prawa. Mężatka, ma dwóch synów. Zajmuje się wolontariatem i współpracuje z radiem katolickim. Lubi pływać i kontaktować się z naturą. Pielęgnuje rodzinną porcelanę i stare meble. Uwielbia spotkania towarzyskie przy herbatce. Motto życiowe za Ojcem Górą: „Moja droga jest tylko moją drogą i tylko ja mogę nią przejść. Nikt inny za mnie tego nie zrobi”.

 

Zoja

Mężatka (mąż – historyk sztuki), ma córkę i syna. Wykształcenie wyższe o profilu humanistycznym. Wieloletni pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, potem praca we własnej firmie wystawienniczej. Obecnie na wcześniejszej emeryturze. Zainteresowania: historia powszechna, historia obyczaju, historia sztuki, architektura i przyroda (ornitologia i botanika). Hobby: ogród, turystyka. Lubi zwierzęta, ma psa cocker-spaniela. Ulubione motto: „Cokolwiek robisz, rób to dobrze, albo wcale”.


© Copyright Klub Sukienka 2008