Archiwum: Listopad, 2010

Pamięć może nas zaskoczyć

wtorek, Listopad 9th, 2010

 

edulandia.pl

 

Czym jest pamięć? Dlaczego jedne zdarzenia pamiętamy, a innych nie? Czasami chcemy bardzo o czymś zapomnieć, ale nie potrafimy, gdy coś lub ktoś nieustannie nam to przypomina. Czy zależne jest to od wrażliwości człowieka, a może jej braku? Przecież „Pamięć” musi mieć jakiś cel w tym, że każe nam pamiętać. Jest dobra i zła, potrafi wzruszać i budzić niechęć, wyzwala energię do działania, nie pozwala milczeć albo nakazuje czegoś zaniechać. Czym bylibyśmy bez pamięci?

Pielęgnujmy pamięć. Ona jest sprzymierzeńcem historii. Z naszych pamięci, z zapamiętanych przez nas historyjek możemy zbudować obraz ludzi i epoki, w której żyli. Nasza pamięć może być punktem odniesienia dla następnych pokoleń. Może uczyć, chronić, przestrzegać. Pamięć jest wolna. Nikt nam nie może nakazać, co mamy pamiętać i nikt nie może nam odebrać naszej pamięci. Lecz myli się ten, kto myśli, że ma władzę nad swoją pamięcią. Jest niestety zupełnie odwrotnie. Pamięć przychodzi i odchodzi kiedy chce. Istota pamięci jest ściśle powiązana z myślą. Myślę, więc pamiętam, a może pamiętam, więc myślę?

Całkiem niedawno, niedaleko stąd żyła sobie pewna dziewczynka. Gdy była jeszcze bardzo mała, jej rodzice powiedzieli tak:

– Jesteśmy biedni, więc niewiele możemy ci dać. Ale dostaniesz od nas ten oto czarodziejski kuferek. Zapełnisz go sama. Ilekroć się roześmiejesz, dźwięk twojego śmiechu zamieni się w diament, który pojawi się w kuferku. A jeśli zapłaczesz, twoje łzy przeobrażą się w perły i także spoczną na dnie tej skrzyneczki. To, co zgromadzisz, będzie twoim posagiem.

Powiedzieli jeszcze: – Żyj tak, aby zebrać w kuferku jak najwięcej diamentów, gdyż są one najwspanialszymi klejnotami. Jeśli jednak los ci to uniemożliwi, pamiętaj, że i perły mają swoją wartość.

Pamięć

wtorek, Listopad 9th, 2010

 

 

mamzdrowie.pl

Czym jest pamięć?

Co chcesz, a czego nie chcesz pamiętać?

Pamięć przedmiotowa i historyczna

Korzenie rodzinne, tożsamość narodowa


© Copyright Klub Sukienka 2008