Archiwum: Czerwiec, 2009

Równoważne, ważne, najważniejsze

wtorek, Czerwiec 9th, 2009

www.atum.org.pl

 

„Jeśli w naszym realnym życiu pojawią się trudne osobiste sprawy do rozwiązania, co wtedy robimy? Czy próbujemy załatwić je w podobny sposób, jak Ważniak, licząc na siebie i autorytet kogoś uznanego za mądrzejszego? Czy lepiej rozwiązywać życiowe problemy po swojemu, nie powierzając ich komukolwiek?”

„Gdybym jednak miała odpowiedzieć tak bez wahania i głębszej analizy, to odpowiedziałabym po prostu: Bóg – Miłość – Rodzina. To wartości dla mnie stałe i nieprzemijające. Traktowane na równi, bez wyróżniania któregokolwiek z tych trzech elementów. Bo przecież tam, gdzie jest Bóg, tam jest miłość – tam jest rodzina. Z miłości wszystko się rodzi, a rodzina jest opoką. Bóg natomiast jest ponad wszystko”.

„Odpowiem tak: I srebro i złoto to nic, chodzi o to, by zrozumianym być i więcej nic. Słowa te zaczerpnęłam z piosenki: Młodym być i więcej nic (Autorzy: E. Schlechter i L. Starski, muzyka J. Petersburski) parafrazując je dla tej wypowiedzi. Gdybym znalazła się w historii 100 beczek, czy moje pragnienie zrozumienia przybrałoby jakąś materialną postać? Być może zobaczyłabym ptaka w gnieździe wypatrującego swojej samiczki, czy też małą mróweczkę zagubioną pośród mchu albo ziarenko piasku na pustyni, lub jakąś pojedynczą roślinkę w wielkim ogrodzie”.

„Jeżeli chodzi o mnie, to jako matka, babcia całym sercem ogarniam wszystkie moje dzieci i wnuki. Śmiało mogę powiedzieć, że to właśnie dla mnie jest ważne. Bardzo ważna dla mnie była praca, której poświęciłam przeszło 48 lat, ale czas minął, nadeszły wolne dni, które w większości oddaję rodzinie. Jednym słowem jestem tą, która zasiewa ziarenka pokoju na każdy dzień, bo takie jest prawo miłości”.

„Gdybym ja miała dzielić się swoim doświadczeniem i swymi przemyśleniami z mymi dziećmi i gdyby one zechciały to przeczytać, powiedziałabym im, co uważam za ważne (…)

„Ważny jest szacunek dla samego siebie, który pozwala bez wstydu spojrzeć w oczy swemu odbiciu w lustrze. Szacunek ten można zachować przestrzegając zbioru zasad, dla których nie znajduję bardziej nowoczesnego określenia niż honor. Te zasady to: uczciwość, odwaga zajmowania stanowiska w słusznej sprawie, nieobojętność wobec potrzebujących pomocy, bezinteresowność, wielkoduszność (zdolność wybaczania, niewykorzystywanie swej przewagi nad przeciwnikiem). Człowieka honoru możemy nazwać prawym i oby takich ludzi było jak najwięcej”.

O tym, co jest ważne

poniedziałek, Czerwiec 1st, 2009

Tylko Ty wiesz, co jest dla Ciebie ważne, to napisz o tym.


© Copyright Klub Sukienka 2008