Archiwum: Maj, 2009

Moja matka i ja

wtorek, Maj 12th, 2009

 

„Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć: My matki jesteśmy tylko i aż matkami. Teraz jest najlepszy czas na porównanie się z własną matką, bo tak jak kiedyś my młode dziewczęta wyruszałyśmy w swoją własną drogę, tak obecnie nasze dzieci już to zrobiły lub za chwilę nastąpi czas rozstania z nimi. Wreszcie znalazłyśmy się w tym wspólnym punkcie na mapie życia”.

„Nie była zwykłą gospodynią domową. Miała swoją pracę zawodową, która bardzo ją absorbowała i której poświęcała dużo czasu. Byłam bardzo dumna, że mam taką nowoczesną mamę. W dzieciństwie była moim ideałem. Budziła mój podziw i zachwyt. Taka mądra, piękna, elegancka i pachnąca. Przy niej czułam się trochę jak  stary, zakurzony tobołek. Mama nosiła wtedy idealnie skrojone kostiumy, starannie ułożone włosy, a na nogach modne szpileczki, które tak cudownie stukały. Wtedy bardzo chciałam być taka jak mama”.

„Jako kobieta o silnej osobowości, narzucała swoje poglądy, zwłaszcza nam, córkom, chcąc uchronić nas przed przykrościami przyszłego samodzielnego życia. Dlatego długo nie mogłam odejść od jej sposobu myślenia i nie wiem, czy nadal nie tkwi we mnie jakaś resztka tego, co w czasach mojej młodości słyszałam codziennie. Zwłaszcza kiedy ją teraz często odwiedzam, aby sprawdzić naocznie, jak się czuje i czy czegoś naprawdę potrzebuje, to znów słyszę te same morały. Mimo że jestem dorosła, to wchodząc w progi jej mieszkania czuję, jakby czas się zatrzymał, a ja wciąż jestem dla niej małą dziewczynką”.

„A potem trudne przejście w dorosłe życie między dziewiętnastym rokiem (studia), a dwudziestym czwartym (wyjście za mąż). Fizyczne, radykalne zerwanie więzów i powolne uczenie się życia bez matki, co doprowadziło nas w końcu do wzajemnego poszanowania odrębności, intymności związków. A ostatecznie doprowadziło nas do partnerstwa”.

Moja matka i ja

poniedziałek, Maj 4th, 2009

sp_rogozno.republika.pl/

Różnice i podobieństwa między matką i córką (wygląd, charakter). Drogi życiowe kobiety-matki i kobiety-córki. Wpływ Twojej mamy na Twoje postawy życiowe


© Copyright Klub Sukienka 2008