Archiwum: Październik, 2008

Czekam, więc jestem…

wtorek, Październik 14th, 2008

urywki.blog.pl

„I ja czekam, czy tego chcę, czy nie, każdego dnia doświadczam tego uczucia. Nie lubię czekać. Ten stan budzi we mnie lęk, niepokój, gniecenie w dołku.
A jednak czekam, to odbywa się poza moją świadomością, wbrew mej woli i chęci. Wiele razy czekałam, lecz kiedy myślę o moich „czekaniach”, to uporczywie ukazują mi się przed oczyma tylko dwie sceny z mojego życia.”

„Czekanie często kojarzy się ludziom z biernością, cierpieniem, rozczarowaniem, płaczem, a przecież czekanie, to także aktywność, radość, przyzwolenie, miłość, zaproszenie, wzruszenie. Oczywiście zaznałam niemal każdego smaku czekania i nie każdy był dobry. Mam wrażenie jednak, że jeśli nie poczekam, to coś mnie ominie. Ja lubię czekać, wtedy wszystko, co robię nabiera innego wymiaru, ma dla mnie większy sens, stanowi pewną ciągłość całości, jest tym przysłowiowym kamieniem węgielnym pod każde zdarzenie, które się pojawiło lub pojawi jeszcze w moim życiu. Jeśli nie poczekam, to zawiodę także innych, którzy są blisko mnie, a z którymi po wspólnej drodze kroczę. Czekanie dla mnie, to nadrzędna siła, bez niej nie da się treściwie żyć.”

„Czekanie było już pięknie nazwane w Piśmie Świętym, jako oczekiwanie – ADWENT. Skoro oczekujesz czegoś, to spodziewasz się, masz nadzieję.”

„Czym jest oczekiwanie? Najkrótsza definicja: jest kwintesencją życia.
Można strawestować słynną formułę Kartezjusza i powiedzieć: „Czekam, więc jestem”. Bo jakież znaczenie ma życie, jeśli nie niesie nam już nic, na co warto czekać?
Czekanie jako czynność, analizowana w oderwaniu od przedmiotu oczekiwań, jest sytuacją nużącą, denerwującym zawieszeniem w próżni czasowej. Wskazówki zegara wloką się w nieskończoność, aż zaczynamy marzyć o jednym: aby wreszcie nastąpiło jakieś rozstrzygnięcie.
Wiemy jednak, że czekanie wiąże się z o wiele bardziej urozmaiconymi doznaniami niż zniecierpliwienie. Zależy to od tego, na co czekamy.”

Czekanie

poniedziałek, Październik 13th, 2008

 

Czym dla ciebie jest czekanie? Czy w zależności od tego, na co lub na kogo czekasz, czekanie ma inny wymiar? Napisz, co odczuwasz podczas czekania.


© Copyright Klub Sukienka 2008