Archiwum: Styczeń, 2007

Matura zawsze będzie mi się kojarzyć…

wtorek, Styczeń 9th, 2007

                                                               matura2008.my-place.us

„Matura zawsze będzie mi się kojarzyć z białą bluzką i wyjściem na wolność, której bałam się, ale której chciałam doświadczyć. Byłam poważna i odpowiedzialna. Potrafiłam wtedy według mnie rozstrzygnąć, co jest dobre, a co jest złe. Nigdy w życiu nie byłam bardziej poukładana jak wtedy, kiedy opuszczałam mury szkoły. Po wielu latach koleżanki powiedziały mi, że ja dokładnie wiedziałam, czego chcę. To wszystko były pozory, bo czy byłam dojrzała, jak widnieje napis na świadectwie dojrzałości? Dziś dobrze to wiem. Dojrzewa się przez całe życie, tak jak kwiat, od małego pączka, aż do momentu odpadnięcia rozkwitniętego kwiatu z gałązki.”

„Czy świadectwo maturalne uważam za dowód dojrzałości?
Oczywiście, że nie. Nie stałam się dojrzała przez fakt jego posiadania. Nie byłam dojrzała w wieku osiemnastu lat, choć za taką uważało mnie otoczenie, traktując cechującą mnie powagę i odpowiedzialność, jako dowód dojrzałości. Sądzę, że byłam właśnie zbyt poważna i zbyt odpowiedzialna. Dojrzałość wymaga, bowiem dystansu do życia, luzu, którego wówczas nie miałam. Jako nastolatka byłam beznadziejnie zasadnicza, postrzegałam świat w kategoriach czarno-białych i nie potrafiłam rozróżnić rzeczy nieistotnych od pryncypiów. Tego wszystkiego uczyłam się później, w czasie studiów. Wtedy także zdobywałam szlify w dziedzinie praktycznej zaradności życiowej, od sztuki parzenia herbaty poczynając. Był to proces długotrwały, wieloletni i nie miał nic wspólnego z egzaminem maturalnym, który nazwałabym miłym epizodem o charakterze inicjacyjnym.”

Matura – czy jest to rzeczywiście świadectwo dojrzałości?

poniedziałek, Styczeń 8th, 2007

Zdjecie z tamtych czasów, z czego zdawałaś maturę, czy wykorzystałaś te przedmioty, czy uważasz maturę za potrzebną, jakich nauczycieli wspominasz, czy lubiłaś siebie w tamtym czasie, co możesz powiedzieć o innych dziewczynach z tamtych lat, pierwsza miłość, marzenia…


© Copyright Klub Sukienka 2008